Interaktyvi pamoka apie Visatą

Iš ko sudaryta Visata ir kodėl ji nuolatos plečiasi? Kas yra „tamsioji materija“ ir kodėl fizikai mano, kad Visatoje gali egzistuoti bent devyni matmenys? Kodėl egzistuoja gravitacija?

Atsakymus į šiuos ir kitus egzotiškus klausimus I gimnazinės klasės mokiniai kartu su gamtos mokslų mokytojomis Sofija Krisenel ir St. Jurgelevičiene gegužės 25 dieną išgirdo Vilniuje vykstančioje CERN Europosbranduolinių tyrimų centro parodoje.

Pirmoje iš penkių nedidelių parodos salelių mus supažindino su vyraujančia Visatos atsiradimo teorija – Didžiojo sprogimo, taip pat trumpa Visatos raidos istorija.

Kitose sužinojome apie daleles ir Visatoje veikiančias jėgas, kuo svarbus CERN atrastas ir Nobelio premija įvertintas Higgso bozonas. Didžiausia parodos salelė skirta CERN moksliniam centrui, kur išvydome nedidelę dalelių greitintuvo imitaciją. Interaktyvūs stendai padėjo pažinti šiuos paslaptingus reiškinius.

Mokiniai sužinojo apie CERN centro istoriją, ten vykdomus mokslinius eksperimentus ir pasiekimus. Būtent CERN prieš kelias dešimtis metų gimė ir internetas be kurio neįsivaizduojame šiuolaikinio gyvenimo.

Šiuolaikiniai fundamentalūs tyrimai CERN parodoje pateikiami itin vizualiai ir paprastai, todėl pamoka smalsiems devintokams patiko.